PlayPause
previous arrownext arrow
Slider
 
SCHOOL CAPTAIN /LEADER
BHARATH AJITH SREENIVASAN
SOBIN ANTONY J.  
ARJUN A. NAIR
NITHIN PHILIP 
NIKHIL BIJU
GOVIND VENUGOPAL

GEN.CAPTAIN/HOUSE CAPTAIN
AJAY SARMA N
AMAL JAMES (AP)
SHANIN N. S. (GG)
GOVIND S. (JJ)
VARGHESE M. SAMUEL (SS)

BEST OUTGOING ATHLETE
JAMES JACOB GEORGE

BEST LOYOLITE
VIVEK B. KRISHNAN

BEST NCC CADET
CDT. SGT. PHILIP AUGUSTINE NAIJAN
SCHOOL TOPPERS
RAM R. NAIR
ADVAITSHANKAR J POTTY
NAVEEN JOSEPH ROY
TOMIN K. THOMAS
ASHIQ SHYAM
PRANAV VARMA

ACHIEVEMENTS
Quiz Competitions:
National Winners of The Hindu Young World Quiz:  Ajay A. Kumar and Rajath R. of IX A
Ajay A. Kumar, Aravind Senan, Harikrishnan K. P. and Rajath R. of IX A. won the 1st Prize in the Quiz conducted by Karnataka Quizzing Association
Advait Sankar Potty and Karthik P. Nair of X A are the winners of TCS Quiz
Radio Mirchi Quiz winners, Rajath R. and Sachin R. of IX A.
Rajath R. and Sachin R. won the 1st prize in Tuzzle Quiz at St. Xavier’s School, Peyyad.
Rajat R. and Ajay A. Kumar of IX A secured the 1st prize in St. Thomas Quiz for Secretary’s Trophy.
Nucleus Expo, Govt. College for Women: Govind K. and Naveen Joseph Roy of XII A got the 1st prize in Chemistry quiz
Rajath R. and Sachin R. of IX A won the 1st Prize in Sarvodaya Vidyalaya Quiz
Vyapar Quiz winners
HS section Aravind Senan and Harikrishnan K. P. of IX A.
UP section : Aditchandra and Ganesh D.
Anand Sreekumar won the 1st prize in the Intellectual Property Rights Quiz at K.V. Pattom.
Rajath R., Aravind Senan, Sachin R., Anandan M. S. and Sabari Vijay of Std. IX A have won the first prize in the Quiz Competition conducted by I.M.A. in association with Mathubhumi Health Expo.

Arts Festivals
Bharath Ajith Sreenivasan of Std. XII A got 4th Prize in the Diamond Jubilee international speech competition conducted by The Indian School, Bahrain.
Frank Anthony Memorial Debate
Best Team – Loyola School
Best Speaker Bharath Ajith Sreenivasan of Std. XII A
Rendezvous of St. Thomas HSS.
Overall Champion – Loyola School
Spectra of Trivandrum International School
Overall champion – Loyola School
San Revo of St. Thomas Residential School
Overall Runner-up – Loyola School
Sameeksha 2011
Overall champion – Loyola School
Spelling Bee at S. N. Public School
Overall Champion – Loyola School
Science and Literary Inter-school Fest, Trivandrum International School
Numerically yours – 1st Prize – Govardhan R., Vignesh Krishnan and Aditchandra
Young Scientist – 1st Prize – Balagopal U, Abhilash Krishnan, Akshay Jose and Akshay Sreekumar
Cricket
Rahul Raghavan of XI B is selected to the Under-19 South Zone team and Siva Dev of 
IX C to the Under-14 district team.
Football
Anandu Krishnan of Std. VIII is selected to the Under-14 State Football team.
Ivin W., Anand A. and Ananthakrishnan of Std VIII got selected for Trivandrum District Team.
NCC
Cdt. Sgt. Arjun A. Nair is selected for the Republic Day parade in Delhi.
Sgt. Jaivardhan A. Menon has been selected for the All India Trekking Camp at Malayattoor.
Cdt. Sachin Santhosh and Adithya Santhosh have been selected for National Integration Camp in Kollam.
And, our NCC troop is selected to lead the Republic Day parade at Central Stadium.

footer_logo

Sreekariyam P. O., Thiruvananthapuram - 695017, Kerala, India
+91-471 2598585 (Office), 2597460 (Accounts)
39664