PlayPause
previous arrownext arrow
Slider
 
SCHOOL CAPTAIN /LEADER
Adithyan K.
Vignesh H.P.
Bevan Soni Joseph
Aryan A.
Devadath B. Nampoothiri
Kishan Sivadas

GEN.CAPTAIN/HOUSE CAPTAIN
Harigovind S. V.
Adarsh A. R. (AP)
Varghese Philip (GG)
Gokul K. Sunoj (JJ)
Rohit Palangadan (SS)

BEST OUTGOING SPORT PERSON
Pranav P. Nair (JJ)

BEST LOYOLITE
Sidharth B. Pai

BEST NCC CADET
CDT/FLT/SGT Madhav Ranjit
SCHOOL TOPPERS
School toppers in Board exams:
Anoop A. (ISC)
Vishal Harry Panchavilayil (ICSE)  (Also Third in the State)


SPORTS
ISports
Best Outgoing Sportsman: Pranav P. Nair
Membership in different teams: Tushar A. and Sreeram Sajith (ISC State Football team); Ryan M. Jacob (U-16 ISC Basketball team); Ashwin Sekhar, Thomas Isaac, Muhammed Suhail, and Kevin Leander (Trivandrum District Basketball team)
Individual Champions in School Sports: Govind Jayan, Gokul S., Naithen Sam, Saahil Muhammed, Alex Antony Naijan, Advaith S. Anil

QUIZ
State-level winners:
Nibodh M >NTSE Stage 1 and First in Carme Quiz
Rohan Deepu Oommen >Winner of Green Olympiad of TERI, and Third in Hindu Young World Quiz
Akshath S. Nair >Several prizes in swimming
Quiz Wizards: 
Abhinav Hari: Second in Hindu Young World Quiz
Adithyan Praveen: Third in in Hindu Young World Quiz
Athul Suresh: First in Carme Quiz
Athreya Krishna: First in Aqua Regina quiz
Niranjan A. Kartha: First in Aqua Regina quiz
Mukundan A. Kartha: First in Arena quiz
Mathew K. Mathen: First in Arena quiz
Winners in the inter-school quiz organized by Trivandrum Orthopaedic Society:
 Viswanath J.R., Adithya S.L., Sankar Madhav, and Abid Mohammed
Winners in Spark Quest organized by Mary Nilayam HSS:
 Rishik S. Krishnan, Vaibhav A. Nair, Sidharth Sivakumar, and Advaith Jith

OTHER ACHIEVEMENTS
International Awards: 
Jonathan Edwards N. One Gold medal and one Silver medal in the 2018 South Asian Roller Sports Championship in Colombo, Sri Lanka in addition to several prizes at the national, zonal and state levels.
Sterling performers at Model UN Assembly: Prabhu Ajith, Joel Antony, Benet Varghese, and Gokul Sunoj.
Kalaprathibhas in School Youth Festival: Pranav Shankar, Umesh M., Arjun Murali
Highest Points in School Youth Festival: Prathith Chivukula, Alan Joseph Biju, Varad Vinayak, and Janwin Joy

footer_logo

Sreekariyam P. O., Thiruvananthapuram - 695017, Kerala, India
+91-471 2598585 (Office), 2597460 (Accounts)
79481