PlayPause
previous arrownext arrow
Slider
 
SCHOOL CAPTAIN /LEADER
Roshan R Chandran
Ben George
Ajesh V.J.
Vivek Krishnan

GEN.CAPTAIN/HOUSE CAPTAIN
Rajesh K S
N. Rajesh
Aji Basheer
Mona Varghese
Jude L. Gomez
Ranjit Hari 

BEST LOYOLITE
Roshan R Chandran

NTS Scholars
A Ananth
Vinod V Menon
C V Vijayakumar 
SCHOOL TOPPERS
Muralikrishnan V 
Narayan P V

ACHIEVEMENTS

NCC
  • Bittu J. Mattam represented Kerala NCC unit in the RD parade, Delhi.
  • Duby V. John, S. Saji and G. Rajesh were selected for the National Integration camp in MP.

  • SPORTS
    1. Sub-junior Champions and runner up in the Junior section in District Sports. The outstanding athletes were:  Aji Basheer, Mona Varghese, Ranjith Hari, KS Rajesh,Jude L. Gomez, Rajesh R. Chandran,  and Patric Edwin in the junior section and Ben Singh, Eapen Joseph, Randeep Hari and  Jayanth Shankar in the sub-junior section.
    2. Ranjith Hari on State School Cricket team.
    3. Vijay Raghavan on State School team (U-13). 
    4. K.V. Sreejesh - District TT champion.
    5. George Thomas on State Mini Basketball team.
    6. Won Loyola Basketball trophy for the third consecutive year.
    7. Trivandrum  Revenue District Champions in Basketball and received Rs.10,000 as prize money,for the second time.
    8. Runner up in All Kerala Mini Basketball Tournament at Kottayam.
      QUIZ
      1. Won seven trophies, Ramanujan Trophy of the Maths Olympiad being the most prestigious one  (Outstanding members of the quiz team: S.Sunil, Surej Jacob, Binoy K.Thomas, Binu  Jacob, Kiran Joy Philip, Roshan R. Chandran, Murali V. Nair, and Unnikrishnan)
      2. Other literary/cultural competition winners: N. Prasanth Saboj Roy, Rahul Menon, George Vivek  Kurian, Wreeju Bhaumik, Hariprabodh, A. Sriram, Deepak Kumar, Deepu Chandy, Ben  George,and Abraham Mathew.
      3. Jaycees Quiz winners Roshan R. Chandran and Sunil S.
      4. Painting Prize winner Raghul R. Menon.
      5. Winner of ICSE Athletic Meet, Jimmy Antony. 
      OTHER ACHIEVEMENTS
      1. Muralikrishnan and Vinod V. Menon won All India II and IV Rank, respectively,  in the ICSE Exam.
      2. 26 boys of 1986 batch secured admission for professional courses:
        • 4 in IIT: S. Easwar, S. Vinayachandran, V. Sreedharan, and G. Sanjeev P.S. Sreedharan (Medicine), and Roy Varghese (A.F.M)
        • 20 in Engineering Colleges: Manoj K. Thomas, Deepu John, Vallabhadas, Mathew Abraham,       P.S. Praveen, N.G. Sunil, Prabin Rajan, Sherry George, G. Krishnan, Ajit Shankar, Mohan      Kumar L.,B. Manoj, G. Prasanth, S. Rajesh, Simon George, George P.Thomas, Krishnan     S.R., Rakesh Gopal, Sumesh Lal, Simon John.
        • Old Boys S. Narayanan who studied at CET passed the B. Tech exam with First rank & Swethkumar Reghunath won the First rank in Cochin University’s MBA exam., and Ranjan Sreedharan (St Thomas College) became the runner-up in the All India Quiz.

      footer_logo

      Sreekariyam P. O., Thiruvananthapuram - 695017, Kerala, India
      +91-471 2598585 (Office), 2597460 (Accounts)
      26393